Chcesz oszczędzić kilka tys. zł? Zdecyduj się na leczenie zaćmy w Czechach

Chcesz oszczędzić kilka tys. zł? Zdecyduj się na leczenie zaćmy w Czechach

Zaćma to bardzo poważny problem, który dotyka coraz więcej osób. Zamglone i niewyraźne widzenie to jej pierwsze objawy. Choć choroba nie jest wyrokiem, to trzeba jak najszybciej przeprowadzić zabieg, zanim katarakta przejdzie w stan przejrzały, bo potem nie ma już ratunku. Niestety, kolejki do specjalisty Polsce są za długie. Jak można to ominąć?

Skorzystaj z dyrektywy transgranicznej…

Coraz więcej osób decyduje się na zabieg w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej. W dużym skrócie polega to na tym, że można starać się o leczenie zaćmy w Czechach lub też innym kraju Unii Europejskiej, a następnie uzyskać zwrot kosztów z polskiego NFZ. Niestety, na początku trzeba wyłożyć kwotę za zabieg, która w praktyce wynosi około 2500 tys. zł, a następnie otrzymać refundację zabiegu. NFZ zwraca obecnie około 2100 zł, czyli koszty, jakie trzeba pokryć są stosunkowo niewielkie w porównaniu z usługami oferowanymi w prywatnych klinikach w Polsce. Tu ceny wahają się w granicach 3500-4500 zł. Leczenie zaćmy Czechy to nie tylko sposób na uniknięcie długich kolejek do specjalisty w Polsce w ramach NFZ, ale też na oszczędność. Niestety, wiele osób musi skorzystać z zabiegu prywatnie, bo nie mogą czekać na przyjęcie. Katarakta w formie przejrzałej jest już nie do wyleczenia. Jesteśmy więc zmuszeni do leczenia prywatnie. Można też skorzystać z opieki medycznej w ramach dyrektywy transgranicznej co wiąże się ze stosunkowo niewielkimi kosztami.

Kto może skorzystać z zagranicznej opieki medycznej?

Z takiej możliwości może skorzystać każdy obywatel Unii Europejskiej pod warunkiem, że ma aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowym, wymogiem jest posiadanie skierowania na zabieg, a także wizyta kwalifikacyjna stwierdzająca, czy pacjent może poddać się takiej procedurze. W rzeczywistości jednak bardzo rzadko są jakiekolwiek przeciwskazania. W większości wypadków nie ma z tym żadnych problemów. Następnie należy ustalić termin przyjęcia czeskim szpitalu. Z reguły trwa to około 3 tygodni. Jest to więc znacznie krócej niż w Polsce. Żeby uzyskać refundację, po zabiegu należy wypełnić wniosek z rozporządzenia ministra zdrowia, dostarczyć dowód płatności i czekać na rozpatrzenie podania. Z reguły trwa to do 30 dni, choć są sytuacje, które wymagają specjalnych wyjaśnień, wtedy procedura może wydłużyć się do 30 dni. Formalności wydają się bardzo skomplikowane, jednak w rzeczywistości nie są one nadmiernie obciążające. W ich sprawnym załatwieniu pomagają niektóre placówki medyczne w Polsce. Dzięki temu można sprawnie załatwić wszelkie kwestie związane z dostarczeniem potrzebnych dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *