Dentysta Gliwice radzi: jak leczyć nadwrażliwość zębów

Dentysta Gliwice radzi: jak leczyć nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów, a dokładniej nadwrażliwość zębiny to ostry ból wywołany nieszkodliwymi bodźcami czuciowymi na odsłoniętą zębinę i odsłonięte kanaliki zębinowe. Na dłuższą metę może być uciążliwy. Na szczęście można go wyleczyć.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Kanaliki zębinowe charakteryzują się dwukrotnie większą średnicą i jest ich kilka razy więcej niż w zębach normalnie reagujących. Nadwrażliwość najczęściej pojawia się w trzeciej dekadzie życia. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zwykle obejmuje powierzchnie przedbłonkowe w okolicy przyszyjkowej kłów i zębów przedtrzonowych. Powstaje w wyniku utraty szkliwa lub cementu korzeniowego. Skutkiem tego jest odsłonięcie zębiny. Nadwrażliwość zębów może również powstać po zabiegu wybielania zębów lub usunięciu kamienia nazębnego. Objawia się krótkotrwałym i przeszywającym bólem, który jest nie do zniesienia. To dość powszechna dolegliwość, która dotyczy blisko 20 proc. osób. Większość osób radzi sobie z tym po swojemu. Unika chłodnych napojów i gorących potraw lub tez stosuje szczoteczki z miękkim włosiem. Tymczasem dentysta Gliwice jest w stanie zaradzić problemowi szybko i skutecznie. Wiele osób nawet nie wie, że nadwrażliwość da się leczyć i męczy się z ta dolegliwością przez wiele lat co bywa dość uciążliwe.

Jak leczyć?

Jeśli dolegliwości są coraz bardziej dokuczliwe, warto pomyśleć o leczeniu. Dentysta Gliwice może nam bardzo pomóc. Stomatologia to prężnie rozwijająca się dziedzina, która umożliwia skuteczną terapię wielu schorzeń. Leczenie nadwrażliwości należy zacząć od ustalenia przyczyny. W tym celu najczęściej przeprowadza się wywiad z pacjentem, by stwierdzić od kiedy cierpi na nadwrażliwość. Niektórzy mają bardzo słabe szkliwo, ale bywa i tak, że dolegliwość pojawiła się po niektórych zabiegach stomatologicznych, np. usunięciu kamienia nazębnego. Jak dotąd nie udałoby się opracować metody, która w 100 proc. skutecznie i długo, a także trwale zniosłaby nadwrażliwość zębów. Jedną z możliwych metod leczenia jest zastosowanie lasera diodowego. Efektywność leczenia nadwrażliwości przy użyciu lasera diodowego potwierdzona została w licznych badaniach naukowych. Wiązka promieniowa laserowego zmniejsza średnią kanalików zębiny i zamyka ich zewnętrzne ujście. Naświetlenie należy powtórzyć po upływie sześciu miesięcy. Bardzo skuteczne jest połączenie laseroterapii z preparatami chemicznymi na bazie fluorku sodu. Skuteczność takiego leczenia zwiększa się o 20 proc. w porównaniu do samego naświetlania laserem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *