Jak długo trwa zabieg na zaćmę?

Jak długo trwa zabieg na zaćmę?

Zabieg na zaćmę jest bardzo popularny. Uchodzi za jeden z prostszych w zakresie chirurgii oka. Jeśli masz zaćmę, dowiedz się więcej na temat operacji – jak długo ona trwa oraz z czym się wiąże. Czy pojawiają się komplikacje po zabiegu?

Zabieg na zaćmę nie jest taki straszny…

Jeśli chodzi o zabieg na zaćmę, nie jest on wcale taki straszny, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Niestety, wciąż wiele osób się go obawia. To powoduje, że zwlekają z jego wykonaniem tak długo, jak tylko się da. To nie jest dobre rozwiązanie, bo w ten sposób pogarsza się komfort życia. Chorzy z miesiąca na miesiąc widzą coraz gorzej. Z czasem obraz staje się bardziej zamazany. To powoduje, że najprostsze czynności zaczynają sprawiać problemy. Lepiej więc dmuchać na zimne i Ne dopuścić, by zmiany w oku szybko postępowały. Niestety, wiele osób unika wizyt u okulisty ze strachu przed bólem. Operacja ich przeraża. Tymczasem nie ma się czego bać. W praktyce nie jest aż tak źle, a strach w dużej mierze wynika z niewiedzy.

Jak długo trwa operacja?

Sam zabieg na zaćmę trwa około pół godziny. Oczywiście musi być poprzedzony stosownymi badaniami wstępnymi, a także przeprowadzeniem wstępnego wywiadu z pacjentem. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, wyznacza się termin operacji. Z reguły jednak bardzo rzadko zdarza się, że lekarz nie pozwoli, by zabieg na zaćmę nie był wykonany. Dzieje się tak jedynie w przypadku, kiedy stan zdrowia pacjenta jest już w opłakanym stanie. Czasem przeciwwskazaniem są problemy z kręgosłupem. Zabieg wymaga przyjęcia pozycji nieruchomo przez co najmniej 20 minut, a niektórzy pacjenci mogą mieć z tym problem. Za każdym razem to lekarz decyduje, czy zabieg na zaćmę może się odbyć. Jest to kwestia całkowicie indywidualna. Po operacji przebywa się w szpitalu kilka godzin. Większość zabiegów odbywa się w ramach tzw. chirurgii jednego oka. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Nie musi zostawać na noc w szpitalu. Jednak rano następnego dnia musisz zgłosić się na wizytę kontrolną.

Na co trzeba uważać?

Po zabiegu trzeba zachować szczególną ostrożność przez około 3 tygodnie, kiedy rana się goi. Przez ten czas trzeba być bardzo czujnym. Na oku nosi się bandaż, który chroni przed tym, by nie wdało się żadne zakażenie. Jeśli oko zacznie piec bądź cokolwiek będzie nas niepokoić, wtedy trzeba zgłosić się na wizytę do okulisty. Być może konieczne będzie podanie antybiotyku w kroplach. Należy tez unikać przejazdów komunikacja miejską, bo to prawdziwe siedlisko bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *