Nowoczesne metody usuwania żylaków – laserowe leczenie żylaków

Nowoczesne metody usuwania żylaków – laserowe leczenie żylaków

Żylaki to problem nie tylko estetyczny, ale też poważne schorzenie, które nie leczone może prowadzić do poważnych konsekwencji. Żylaki pojawiają się zwykle po 40 roku życia, jednak niektórzy cierpią na nie dużo wcześniej. Ocenia się, że żylaki ma co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 45 roku życia. Ich powstawaniu sprzyja zwiększone ciśnienie w żyłach, spowodowane utrudnionym odpływem krwi, przy m.in.: długim staniu, ciąży, zaparciach, długotrwałym siedzeniu w jednej pozycji, zakładaniu nogi na nogę.
Czym właściwie są żylaki?

Czym są żylaki?

To poszerzone i zwykle poskręcane żyły powierzchowne. Pojawiają się początkowo jako siateczki, żeby z czasem przybrać formę wystających pogrubień na nogach o barwie fioletowej. Wygląda to niezbyt estetycznie, ale jak już wspomniano, nie to jest najważniejsze. Nieleczone żylaki mogą nawet doprowadzić do śmierci np. z powodu zatorowości płucnej. Standardem są owrzodzenia żylne podudzi czy bardzo groźne zakrzepowe zapalenie żył.

Leczenie żylaków

Żylakom można zapobiegać i skutecznie je leczyć, o czym świadczy między innymi laserowe leczenie żylaków. Zapobieganie polega przede wszystkim na usprawnianiu krążenia w nogach. Podczas długiego siedzenia koniecznie trzeba dość często poruszać nogami. Noszenie luźniejszych ubiorów też sprzyja lepszemu krążeniu. Żylakom sprzyjają gorące kąpiele, dlatego warto kończyć je zimnym prysznicem.
Żylaki można leczyć zachowawczo, farmakologicznie i operacyjnie. Leczenie zachowawcze polega na noszeniu specjalnych pończoch, unoszeniu nóg. Przy leczeniu farmakologicznym podaje się preparaty, które uszczelniają naczynia krwionośne. Podczas leczenia operacyjnego usuwa się żylaki. Od niedawna chętnie stosowana jest nowoczesna metoda, czyli laserowe leczenie żylaków. Zastępuje ona skutecznie operacyjne usuwanie zmienionych chorobowo żył. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i już na drugi dzień można wrócić do pracy. Należy jednak przez co najmniej tydzień unikać dużego wysiłku fizycznego. Laserowy zabieg można wykonać na obu nogach w tym samym dniu. Jak widać, jest to wygodna i bezpieczna metoda, dzięki której unika się też skutków znieczulenia ogólnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *