Operacja zaćmy – dowiedz się więcej

Operacja zaćmy – dowiedz się więcej

Zaćma stanowi częstą przyczynę ślepoty w wieku starczym. Zaćma czyli innymi słowy katarakta jest stanem chorobowym, w którym następuje zmętnienie soczewki gałki ocznej. Częściej dotyczy ona kobiet, ale mężczyźni również skarżą się na to schorzenie. Zobacz, w jaki sposób można ją wyleczyć i jak wielu osób na nią choruje.

Zaćma w Polsce

Według badań klinicznych w Polsce choruje na nią już prawie 1 milion osób. Naukowo zaćmę dzielimy na wrodzoną i nabytą. Postać wrodzona związana jest m.in z aberracjami chromosomowymi takimi jak np. zespół Downa czy zespołami metabolicznymi (np. galaktozemia). Nabytą zaćma najczęściej występuje u osób z : cukrzycą, atopowym zapaleniem skóry (AZS) czy po urazach gałki ocznej. Katarakta zaczyna się zazwyczaj niewinne, chory początkowo nie zauważ żadnych symptomów choroby. Do najczęściej występujących objawów należy zmniejszenie ostrości widzenia oraz zaburzenia oceny odległości. Przebieg schorzenia jest bezbolesny, dlatego część pacjentów w gabinecie okulistycznym pojawia się, gdy zmętnienie soczewki jest już bardzo zaawansowane.

Operacja zaćmy – jedyny skuteczny sposób?

Leczeniem rekomendowanym jest chirurgiczne wszczepieni nowej soczewki. Operacja zaćmy jest operacją refundowaną z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, ale niestety okres oczekiwania na zabieg jest bardzo długi. Niszę na rynku wypełniają więc prywatne kliniki specjalizujące się w operacjach okulistycznych. Ceny w takich klinikach są bardzo wysokie, ale chętnych nie brakuje. Dla osób o mniejszym budżecie alternatywą jest operacja zaćmy za naszą południową granicą tj. w Czecha, gdzie ceny są o wiele niższe. Należy jednak pamiętać, ze zabieg powinien być wykonany w klinice specjalistycznej, gdyż uszkodzenie oka spowodowane nieprawidłową transplantacją soczewki może być nieodwracalne. Ważna jest również profilaktyka samej zaćmy, szczególnie ostrożni powinni być diabetycy. Zaleceniem dla nich jest utrzymywanie poziomu glukozy na odpowiedni poziomie, gdyż „rozchwiana” cukrzyca sprzyja zmętnieniu soczewki. Katarakta jest więc chorobą wyleczalną, ale niestety zabiegu refundowane są bardzo odległe w czasie, dlatego warto stosować profilaktykę i badać swój wzrok przynajmniej raz na roku lub dwa lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *