Optyk Gliwice radzi: dbaj o wzrok od najmłodszych lat

Optyk Gliwice radzi: dbaj o wzrok od najmłodszych lat

W dobie, kiedy komputer stał się nieodłącznym elementem naszego życia bardzo ważne jest, by dbać o wzrok. W przeciwnym razie szybko pojawią się schorzenia, które wraz z wiekiem mogą się pogłębiać. To nie wróży niczego dobrego. Ważna jest profilaktyka i to już od najmłodszych lat.

Dzieci pod szczególną opieką

Problem chorób oczu pojawia się już u kilkuletnich maluchów. Najnowsze doniesienia naukowe są alarmujące. Co piąte dziecko do 14. roku życia ma problemy ze wzrokiem. Kilkanaście lat temu statystyki były pod tym względem znacznie lepsze. Sytuacja ta wynika prawdopodobnie z powszechnego dostępu do elektronicznych nośników, takich jak: komórka, tablet. Maluchy znają się na komputerach lepiej niż ich dziadkowie co jest z jednej strony dobre, ale ma też swoje mroczne oblicze. Oczy psują się w zastraszającym tempie, dlatego też trzeba je pielęgnować. Podstawową rzeczą, jaką można zrobić jest ograniczenie dziecku czasu przed ekranem. Dotyczy to szczególnie tych najmłodszych. Już kilkuletnie pociechy mają swój własny telefon do zabawy. Często wynika to z faktu, że rodzice nie mają czasu, by poświęcić im wystarczająco dużo uwagi i korzystają z tego typu półśrodków byle tylko zająć czymś malucha. Na dłuższą metę nie jest to jednak dobra droga. O ile u dorosłych wady rozwijają się stopniowo, tak u dzieci schorzenia przebiegają znacznie gwałtowniej.

Zadbaj o profilaktykę

Niezmiernie ważna jest sama profilaktyka oczu. To w wielu przypadkach ogranicza ryzyko chorób do minimum. Podstawą są regularne wizyty u okulisty. Najlepiej raz na pół roku. Jeśli wada dopiero się rozwija, można jej skutecznie przeciwdziałać, ale im później zostanie wykryta, tym będzie trudniejsza do usunięcia. Stąd tak ważne jest, by nie zaniedbywać regularnych kontroli oczu. Dobry optyk Gliwice szybko oceni stan narządu wzroku i zaleci podjęcie odpowiednich kroków. Jednak takie działania to nie wszystko. Trzeba dodatkowo skupić się na tym, by stosować odpowiednią dietę. Wbrew pozorom ma to bardzo duże znaczenia, a spożywane posiłki powinny być różnorodne. Tylko w ten sposób można ograniczyć wiele chorób i nie dotyczy to tylko oczu. Zdrowy tryb życia przekłada się na cały organizm. Dla zachowania prawidłowej struktury siatkówki szczególne znaczenie mają produkty zawierające luteinę, która poprawia ostrość widzenia i chroni oko przed uszkodzeniem. Zalicza się do nich m.in. szpinak i brokuły. Nie można też zapominać o przyjmowaniu witamin, a szczególnie tych z grupy A, C i E.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *