Dentysta Gliwice radzi: zapobiegajmy, a nie leczmy!

Dentysta Gliwice radzi: zapobiegajmy, a nie leczmy!

Wiele osób zmaga się z wadami zgryzu. Niestety, takim wadom raczej nie da się zapobiec. Profilaktyka nie przyniesie nam korzyści taki, jak w stomatologii. Ale ortodoncja dynamicznie się rozwija. Powstają coraz nowe aparaty ortodontyczne. Wykorzystywane zarówno u dzieci, jak i dorosłych do korekcji wad zgryzu. Sami możemy nie zauważyć u siebie czy swojego dziecka takiej wady. Dlatego często to profesjonalni stomatolodzy odsyłają do ortodontów.

Dentysta Gliwice radzi:

Dziedziny działania stomatologa i ortodonty są pokrewne, jednak jeden nie zastąpi drugiego. Warto spotkać się zarówno z jednym, jak i drugim. Najlepiej umówić się z dzieckiem na wizytę u ortodonty jeszcze wtedy, gdy ma ono żeby mleczne lub powoli pojawiają się zęby stałe. Może się okazać, że ta jedna wizyta wystarczy i nasze dziecko nie ma wad zgryzu. Wtedy można się tylko cieszyć. Często jednak konieczne będzie założenie aparatu ortodontycznego.

Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Są aparaty tak zwane stałe i ruchome. Stałe to takie aparaty, które zakłada nam ortodonta i należy je nosić przez ustalony okres czasu, po czym również ortodonta musi nam zdjąć aparat. Aparaty ruchome są przeznaczone dla dzieci do dwunastego roku życia. Mogą być kolorowe, dzięki czemu łatwiej zachęcić dziecko do noszenia aparatu. Ortodonta w specjalistycznym dentysta Gliwice dokładnie opowie, jak zakładać i przechowywać taki aparat. Oraz jakie są zasady jego użytkowania. W takim aparacie śpi się a oprócz tego nosi się go jeszcze przez jakiś czas w dzień. Dzieci po prostu muszą się przyzwyczaić do aparatu i wtedy nie sprawia im on żadnego dyskomfortu. Istnieje również pewien rodzaj aparatów czasowych stosowanych u dorosłych. Taka nakładka ma inny kształt niż aparaty dla dzieci, jednak warunki stosowania są podobne. Warto o to zapytać ortodonty. Czemu nie mamy skorzystać z usług ortodonty także my, a nie tylko dziecko? Poza tym dziecku na pewno będzie raźniej, jak zobaczy, że rodzic również używa aparatu.
Aparaty stałe posiadają kilka rodzajów. Najnowszym wynalazkiem są aparaty stałe, które są niewidoczne. Sekret tkwi w tym, że są zakładane na wewnętrzną część zębów a nie tę, która jest widoczna. Taki aparat stały, którego nie widać jest specjalnie dopasowywany do uzębienia danego pacjenta. A więc jest niepowtarzalny, ponieważ każdy z nas ma inny kształt zębów. Tradycyjny aparat stały jest widoczny, ale nie musi wcale wyglądać nieestetycznie. Są również aparaty kolorowe, a więc niekoniecznie po prostu zwykłe metalowe.

Leczenie ortodontyczne aparatem stałym trwa zazwyczaj około dwóch lat i można je rozpocząć już u dzieci. Nie jest to więc bardzo długi czas. A zdecydowanie warto posłuchać ortodonty, który doradza nam takli aparat. Piękne i równe zęby to przecież niepodważalny atut.