Powiększanie piersi znane jest od dwóch wieków

Powiększanie piersi znane jest od dwóch wieków

Wydawać by się mogło, że operacja poprawiająca wygląd biustu to nowoczesny wynalazek. Nic bardziej mylnego, pierwsze tego typu zabiegi wykonywane były już w XIX wieku, choć wtedy jeszcze nikt nie słyszał o implantach wypełnionych solą fizjologiczną lub silikonem. Te są już wynalazkami XX wieku, choć również przeszły niezbędną transformację.

Metoda prób i błędów w XIX wieku

Już w XIX wieku kobiety chciały poprawiać wygląd oraz wielkość swoich piersi poprzez operacje plastyczne. Zapoczątkowało to różne próby chirurgów, którzy szukali odpowiedniego sposobu, a co najważniejsze, również wypełniacza, który będzie dla kobiet bezpieczny, a przy tym skutki będą widoczne przez długi czas. Jednymi ze słynniejszych operacji pod koniec dziewiętnastego wieku było wstrzyknięcie do piersi tkanki tłuszczowej z tłuszczaka okolicy lędźwiowej przez chirurga austriacko-niemieckiego oraz zastosowanie płynnej parafiny przez Roberta Gersunę, co skończyło się fatalnymi skutkami. Powiększanie piersi stawało się na tyle potrzebne, że do wykonania operacji spróbowano wykorzystać kauczuk, kość słoniową, chrząstki wołowe, bawełne, protezy teflonowo-silikonowe, polietylen, kulki szklane czy gąbkę poliuretanową.

Druga połowa XX wieku przyniosła przełom

W połowie dwudzestego wieku chirurdzy zastosowali płaty mięśniowe skórne z okolic klatki piersiowej do zmiany biustu. Lekarze zaczęli jednak powszechnie stosować środki syntetyczne, w tym silikon, który podawany był bezpośrednio do tkanek gruczołu piersiowego w postaci płynnej. Wciąż nie był to jednak idealny model, ponieważ powodowało to powstawanie włókniaków i twardnienie piersi, co często kończyło się mastektomią. Dopiero w latach 60. chirurdzy wynaleźli implanty wypełnione żelem silikonowym. Trochę później na rynku pojawiły się protezy wypełnione solą fizjologiczną. Pierwsze implanty silikonowe były nietrwałe, w drugiej generacji często dochodziło do ich pęknięcia, co spowodowało wzrost powikłań. Kolejne generacje poprawiły trwałość protez, ale również pomogły sprawić, że były one bardziej naturalne w dotyku. Obecnie chirurgia estetyczna powiększanie piersi traktuje jako rutynowy zabieg, a wszczepia się podczas niego implanty silikonowe piątej generacji lub wypełnione solą fizjologiczną. Ich wybór zależny jest od wielkości i kształtu piersi kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *