Ta plamka leczenie – na co zwracać uwagę

Ta plamka leczenie – na co zwracać uwagę

Żółta plamka to niewielka kropeczka na siatkówce oka, która znajduje się dokładnie naprzeciwko źrenicy. W jej obrębie znajdują się fotoreceptory odpowiadające za ostre widzenie kolorów. Wraz z wiekiem może dojść do degeneracji żółtej plamki, a widzenie będzie coraz słabsze.

AMD – ostrość widzenia zagrożona

Trzeba wiedzieć, że wraz z wiekiem komórki w oku obumierają, a to powoduje, że wzrok z dnia na dzień staje się coraz słabszy. Wraz z wiekiem zmiany w widzeniu postępują. Stąd też warto regularnie poddawać się badaniom na AMD (ang. Ageralated Macular Degeneration). AMD jest jedna z częstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. Po czym poznać pierwsze objawy związane z degeneracją żółtej plamki? Przede wszystkim, widzenie staje się coraz mniej wyraźne, a obraz jest zamazany. Pojawiają się też problemy w postrzeganiu kontrastów, kolory są bardziej wyblakłe niż powinny. Pacjenci bardzo często skarżą się na pofalowany i nieostry obraz. Na początku objawy nie są tak bardzo zauważalne. Często nawet trudno jest wyłapać, że coś jest nie tak. Stąd też tak ważna jest regularne ochrona wzroku. Trzeba o tym pamiętać szczególnie po 50. roku życia. Wówczas prawdopodobieństwo zachorowania jest znacznie wyższe. AMD występuje w dwóch postaciach: suchej lub też mokrej. Ta pierwsza przebiega znacznie łagodniej i wolniej. Charakteryzuje się obumieraniem fotoreceptorów i doprowadzenia do stopniowego pogorszenia wzroku. Postać mokra jest dużo groźniejsza, bo może prowadzić do drobnych mikrowylewów i powstania blizn.

Jak leczyć AMD?

Żółta plamka leczenie jest bardzo trudne i wymaga ogromnego wysiłku. Ważna jest przede wszystkim profilaktyka. Trzeba dbać o to, by nie spożywać tłustych potraw, ćwiczyć. Otyłość to jeden z czynników sprzyjających rozwojowi tej wady. W początkowym etapie można przyjmować suplementy, które zapobiegają powstawaniu zmian zwyrodnieniowych w siatkówce oka. Metody leczenia, co warto wiedzieć wciąż są udoskonalane. Obecnie, jeśli chodzi o żółta plamka leczenie, stosuje się specjalne sterydy. W łagodniejszej postaci podaje się leki poprawiające krążenie pacjenta. Stosuje się również terapię fotodynamiczną, a także podaje leki hamujące postępy choroby. W niektórych wypadkach stosuje się laseroterapię lub podsiatkówkowe zabiegi chirurgiczne. Warto więc pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, zdrowo się odżywiać, unikać palenia i tłustych potraw. Zdecydowanie łatwiej jest hamować rozwój żółtej plamki niż leczyć ją w mocno zaawansowanym stadium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *