Usunięcie zaćmy w Czechach bardziej opłacalne niż w Polsce?

Usunięcie zaćmy w Czechach bardziej opłacalne niż w Polsce?

Chorujesz na zaćmę i obawiasz się o swój wzrok? A może jesteś już zmęczony czekaniem na nadejście terminu operacji? Przeczytaj koniecznie ten artykuł i dowiedz się, czy usunięcie zaćmy w Czechach jest dla Ciebie bardziej opłacalne.

Niewielkie formalności, krótkie kolejki

O leczeniu się w naszym kraju przez Narodowy Fundusz Zdrowia wiele się słyszy. Chyba każdy z nas zna choć jeden taki przypadek, kiedy to pacjent musiał czekać 2 lub 3 lata na zabieg. Do długich kolejek się już przyzwyczailiśmy, jednak nie zawsze pacjent może tyle czekać. Wbrew pozorom zaćma jest bardzo niebezpieczną chorobą, która nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku. A w jaki sposób można skutecznie wyleczyć kataraktę? Najlepszym sposobem jest laserowe usunięcie zaćmy. Niestety, na taki zabieg w naszym kraju trzeba czekać średnio 2 lata. Oczywiście, alternatywą jest prywatne leczenie, jednak jest ono niedostępne dla wielu osób ze względów finansowych. Jest ono bardzo drogie i średnio kosztuje około 3 tys. zł, choć wszystko, oczywiście, zależy od kliniki okulistycznej, którą wybierzemy. Na szczęście, istnieje także trzecia opcja. Jest nią leczenie poza granicami naszego kraju. Na obecną chwilę Polacy najchętniej wyjeżdżają do Czech. Z czego to wynika? Po pierwsze na laserowe usunięcie zaćmy czeka się średnio 3 tygodnie od momentu zapisania się na zabieg. Drugą kwestią jest cena. W Czechach zapłacimy na zabieg 2,5 tys. zł, a na przykład u drugich naszych sąsiadów, czyli Niemców, cena tej samej operacji wynosi już około 3 tys. zł. Jest to znacząca różnica pieniężna, a sam zabieg jest przeprowadzany w takich samych warunkach i niczym się od siebie nie różni pod względem jego wykonywania.

Zgłoś się po refundację

Dodatkowym atutem leczenia się poza granicami Polski, jest to, że po powrocie do kraju, możemy się ubiegać o refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zawdzięczamy to tzw. dyrektywie transgranicznej, która obliguje się do zwrócenia większości kosztów. Wystarczy, że po wykonanym zabiegu, wypełnimy i złożymy wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonej poza granicami kraju. Po tej czynności musimy się jedynie uzbroić w odrobinę cierpliwości i po 30 dniach otrzymamy refundację, której wysokość na obecną chwilę wynosi około 2,1 tys. zł. Jak widać leczenie się w Czechach jest nie tylko opłacalne pod względem zdrowotnym, ale także i finansowym, ponieważ na sam zabieg musimy wyłożyć jedynie niewielką kwotę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *