Ważny sprzęt medyczny, równie istotne wsparcie psychiczne

Ważny sprzęt medyczny, równie istotne wsparcie psychiczne

Chorować nikt z nas nie lubi, a gdy już się komuś przydarzy jakaś choroba, tym bardziej ciężka, nie zawsze wiemy, jak się zachować wobec tej osoby. Staramy się przy niej być, ale często przestajemy być sobą.

Trudne chwile

Choroba to naprawdę trudne chwile. Dla samego pacjenta, dla jego rodziny, przyjaciół, wszystkich znajomych. Niestety, chorzy często doświadczają osamotnienia, ponieważ bliscy boją się odwiedzin, nie mają pojęcia, jak wspierać osobę chora, a przecież jest to niezwykle istotna kwestia w procesie leczenia. Nie liczy się tylko dobry lekarz i nowoczesny sprzęt medyczny, choć są one, oczywiście bardzo ważne, liczy się każde dobre słowo, które padnie z ust bliskich. Nawet wtedy, gdy nadzieja jest bardzo nikła. Bardzo ważne jest właśnie to podtrzymywanie nadziei, gdy chory po długiej walce zaczyna ją tracić. Polecamy nie twierdzić, że na pewno wszystko będzie dobrze, gdy już wiadomo, że nie. Raczej starajmy się być po prostu blisko naszego chorego, wysłuchujmy go, bądźmy gotowi pomóc mu zawsze, gdy tego potrzebuje. Nie wyciągajmy co chwilę jego dolegliwości, trwajmy, po prostu bądźmy. Trudne słowa, które możemy czasem usłyszeć od chorego, nawet, jeśli jesteśmy blisko i pomagamy, musimy zrzucić to rozgoryczenie na chorobę, nie uciekajmy i nie odwracajmy się od pacjenta, w czasie choroby nie zawsze będzie on się zachowywał racjonalnie. Zdecydowanie docenia naszą obecność, nawet, jeśli nie zawsze potrafi to dosłownie wyrazić. Co jeszcze możesz zrobić dla chorego? Jeśli jesteś jego najbliższą rodziną to na pewno możesz zadbać o jego prawa i interes, ponieważ lekarze nie zawsze mają czas i chęć by wszystkich pacjentów traktować takl, jak powinni. Walcz o prawa swojego podopiecznego, walcz o badania, na które pozwala najlepszy sprzęt medyczny , a także o dobre traktowanie pacjenta. On sam może nie mieć na to siły, dlatego potrzebna jest mu bliska osoba, która często musi zając się wszelkimi formalnościami.

Szukanie pomocy

Może zdarzyć się tak, że nie tylko chory nie daje sobie rady z przedłużającą się chorobą, jego bliskim jest prawdopodobnie tak samo ciężko, dlatego warto czasami poszukać wsparcia również na zewnątrz. W każdym szpitalu jest psycholog, który czeka na nas, by z nami porozmawiać. Możemy zdecydować się na rozmowy indywidualne lub wspólne z pacjentem. To nam pomoże przezwyciężyć najtrudniejszy czas, gdy jesteśmy bliscy rezygnacji, wtedy, gdy widzimy sprzęt medyczny i mamy ochotę uciec, gdy nie chce nam się po raz kolejny wstawać i iść do szpitala. Chory nigdy nie zapomni nam naszej troski, z jaką się nim zajmowaliśmy, a przecież my również możemy kiedyś potrzebować opieki i wsparcia. Ważną rzeczą jest, by przed chorym nie udawać, ale być z nim szczerym. Udając, że wszystko jest w porządku nie wspieramy go, ponieważ nawet mało wrażliwy człowiek wyczuje, że coś jest nie w porządku, że coś przed nim ukrywamy. Lepiej szczerze rozmawiać o naszych problemach i właśnie po to jest nam potrzebny psycholog, który czasem będzie pełnił rolę mediatora, a czasem katalizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *