Wygraj z podstępną chorobą oczu, czyli o tym, jak wygląda leczenie jaskry

Wygraj z podstępną chorobą oczu, czyli o tym, jak wygląda leczenie jaskry

Jaskra jest chorobą, która rozwija się powoli, a jej wykrycie jest bardzo często kwestią przypadku. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, czym jest jaskra i jak ją leczy obecna okulistyka.

Czym jest jaskra?

Jaskra jest to choroba, która rozwija się bardzo powoli, a w dodatku nie ma zbyt wiele objawów. Z tego też powodu jest wykrycie wiążę się bardzo często z przypadkiem. Słyszy się wiele o przypadkach osób, które wybrały się na profilaktyczne badania do okulisty, dzięki czemu choroba została wykryta, a one mogły podjąć
leczenie jaskry. Na obecną chwilę szacuje się, że z tą dolegliwością boryka się około 70 mln osób na całym świecie. Chociaż medycyna cały czas się rozwija, to wciąż dla okulistów zagadką są przyczyny powstawania jaskry. Z tego też powodu jej leczenie nie jest na tyle skuteczne, co w przypadkach innych chorób oczu, jak na przykład zaćmy.

Jedna choroba, wiele postaci

Mówiąc o jaskrze nie można jednoznacznie sprecyzować, czym ona jest. Zdecydowanie prościej jest opowiedzieć, jaką chorobą ona nie jest. Niestety, jej definicja nie jest prosta, dlatego też trudno jednoznacznie sprecyzować jej objawy. Wiadome jest jednak to, że powoduje ona zanik nerwów wzrokowych, co wiążę się z nieodwracalną ślepotą. W sam skład zaburzenia określanego jako „jaskra” wchodzi tak naprawdę kilkanaście jednostek chorobowych, a każda z nich ma inne przyczyny, czynnika ryzyka, a nawet objawy. Nie wspominając już o tym, że każda z nich wymaga odmiennego podejścia, jeśli chodzi o leczenie.

W jaki sposób leczy się jaskrę?

Leczenie jaskry jest trudne, ale nie niemożliwe. Na obecną chwilę okuliści za najlepszą i najskuteczniejszą metodę uważają trabekulektomię. Niestety, nie u każdego pacjenta może zostać ona przeprowadzona. Wpływ na to ma przede wszystkim typ jaskry oraz to, na jakim etapie znajduje się choroba. Są 3 metody leczenia tej choroby: leczenie zachowawcze, laserowe i chirurgicznym. Ważne jest jednak to, że trabekulektomia, podobnie jak inne operację przeciwjaskrowe, nie poprawia, ani też nie przywraca wzroku. Sama operacja po prostu zapewnia choremu kontrolę nad ciśnieniem wewnątrzgałkowym, z tego też powodu jaskra się nie pogłębia. Po jej wykonaniu pacjent najczęściej zażywa odpowiednie leki, które mają utrzymać rezultaty jej działania, a czasami zabieg jest przeprowadzany kilkukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *