Zabieg usunięcia zaćmy w Czechach alternatywą dla polskich pacjentów

Zabieg usunięcia zaćmy w Czechach alternatywą dla polskich pacjentów

Leczenie zaćmy w Polsce jest dla nas prawdziwą gehenną. Wynika to z faktu, iż długość kolejek pozostawia wiele do życzenia, tak jak i terminy operacji. Nic więc w tym dziwnego, że coraz więcej z nas decyduje się na zabieg usunięcia zaćmy poza granicami naszego kraju. Sprawdź, jak łatwo możesz zapisać się na operację w Czechach.

Nieskomplikowane formalności

Wbrew pozorom zapisanie się na zabieg usunięcia zaćmy w Czechach jest nieskomplikowaną rzeczą. Po pierwsze, osoba zainteresowana taką operacją musi wybrać polską placówkę, która współpracuje z naszymi sąsiadami, i umówić się na wizytę konsultacyjną. Podczas tej wizyty pacjent zostanie poddany odpowiednim badaniom, dzięki którym lekarz stwierdzi, czy może on poddać się zabiegowi. Jeżeli odpowiedź na to pytanie będzie pozytywna, w takim przypadku zostaną dokonane wszelkie formalności, które obejmują również wyznaczenie terminu operacji. Data zabiegu najczęściej jest odległa 2 lub 3 tygodnie od wizyty pacjenta w polskim szpitalu. Po minięciu tego czasu, pacjent zgłasza się do czeskiego szpitala. Do docelowego miejsca można dojechać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dojazd na własną rękę. Tutaj warto zaznaczyć fakt, iż po wykonaniu operacji zaćmy, nie można prowadzić samochodu przez dobę. Dlatego jeżeli chcemy wracać po zabiegu od razu do domu, musimy koniecznie zabrać ze sobą kierowcę, który nas odwiezie. Drugą możliwość jest dojazd spod polskiego szpitala wynajętym busem wraz z innymi pacjentami. Niestety, ta opcja nie jest dostępna w każdej placówce, dlatego koniecznie trzeba się wcześniej upewnić, czy ta forma dojazdu jest możliwa. Obojętnie jak dojedziemy w docelowe miejsce, sama podróż nie powinna sprawić nam większego problemu, ponieważ szpitale, z którymi nawiązana jest współpraca, często mieszczą się niedaleko granicy polsko-czeskiej.

O samym zabiegu usunięcia zaćmy

Kiedy pacjent znajdzie się już w Czechach, będzie musiał on najpierw dopełnić wszelkich formalności. Po wykonaniu tej czynności, zostanie poddany operacji. Sam zabieg usunięcia zaćmy trwa 20 minut i jest bezbolesny dla pacjenta. Po przeprowadzeniu operacji czeka nas już tylko rekonwalescencja. W sumie w samym szpitalu powinniśmy spędzić około 6 godzin. Warto tutaj zaznaczyć, że czeka nas również następnego dnia wizyta kontrolna, dlatego, jeśli mieszkamy daleko od Czech, warto jest wcześniej zarezerwować sobie nocleg, by nie szukać go na ostatnią chwilę.

Refundacja z NFZ

Koszt zabiegu to 2,5 tys. zł. Większość tej kwoty pacjent uiszcza w dniu operacji, a pierwsze sto zł płaci podczas wizyty kontrolnej w Polsce. Oczywiście, po powrocie do ojczyzny, pacjent może ubiegać się o refundację z NFZ. Wystarczy, że złoży on wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju i poczeka około 30 dni. Po tym czasie powinien dostać około 2,1 tys. zł zwrotu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *